tel. kom. +48 504 095 987 Dołącz do nas na: E-mail: mmedica@georg.com.pl Pomoc zdalna:

Blog

Najnowsze wiadomości i Centrum Wiedzy

Stetoskop-2

Szybsza i sprawniejsza wizyta domowa dzięki elektronicznej dokumentacji medycznej

16.12.2019

Wizyty domowe to ogromne udogodnienie dla pacjentów, ale niestety również dodatkowy obowiązek dla lekarzy. W ciągu dnia lekarz może odbywać ich nawet kilkanaście. Nie można przy tym zapominać, że każdy pacjent to osobna dokumentacja i kartoteka, co oznacza, że lekarz, oprócz sprzętu, musi mieć ze sobą również odpowiednie papiery. Pośpiech i stres towarzyszący wizytom sprawiają, że takie rozwiązanie jest wyjątkowo niewygodne i stresujące zarówno dla lekarzy, jak i chorych.

Wizyty domowe a dokumentacja medyczna — wady papierowych kartotek

Papierowe kartoteki mają bardzo dużo wad. Przede wszystkim łatwo je zniszczyć albo po prostu zgubić, a zapomniane u pacjenta lub zostawione w samochodzie mogą bardzo łatwo wpaść w niepowołane ręce. Ponadto, noszenie ze sobą kilku lub kilkunastu teczek z dokumentami w trakcie wizyt domowych jest wyjątkowo nieporęczne, a w ciągłym biegu naprawdę nietrudno o zamęt w papierach.

A przecież w XXI wieku dokumenty w formie papierowej to naprawdę przeżytek. Dzięki oprogramowaniu medycznemu można znacznie uprościć życie nie tylko lekarzy, ale całego personelu medycznego oraz znacznie poprawić funkcjonowanie każdej placówki.

Elektroniczna dokumentacja medyczna – korzyści

Stosowanie elektronicznej dokumentacji medycznej w szpitalu, przychodni czy prywatnym gabinecie jest doskonałym rozwiązaniem, które pomoże zaoszczędzić czas lekarzy i pacjentów. Korzystnie wpływa także na pracę wszystkich placówek medycznych zarówno dużych przychodni, jak i mniejszych gabinetów.

Przede wszystkim – brak fizycznej dokumentacji sprawia, że lekarz nie musi przed każdym wyjściem pamiętać o wyciągnięciu kartotek z archiwum, a później odkładać ich na miejsce. Już samo to jest sporym usprawnieniem. Co więcej, każdy lekarz ma łatwy dostęp do wszystkich ważnych informacji, a przebieg jego pracy nie jest uzależniony od tego, czy jego poprzednik pamiętał o odłożeniu dokumentów na miejsce.

Elektroniczna dokumentacja medyczna jest w pełni zdigitalizowana, co sprawia, że dostęp do niej można mieć z każdego urządzenia mobilnego. Wystarczy laptop lub tablet, a nawet smartfon zamiast stosu teczek. Nietrudno wyobrazić sobie, jak taka zamiana zwiększa komfort pracy lekarzy. Co więcej, w takiej formie informacje zawsze są doskonale uporządkowane, więc znalezienie potrzebnych danych czy przygotowanie się do wizyty nie przysparza żadnego problemu. To z kolei przekłada się na szybszą i sprawniejszą obsługę pacjentów, a także krótszy czas pracy.

Akta
Akta

Podsumowując, dokumentacja medyczna sprawia, że lekarz może lepiej skupić się na potrzebach swoich pacjentów, a mniej na pracy biurowej. Zastosowanie tego rozwiązania jest także korzystne pod względem bezpieczeństwa danych pacjentów.

Wizyta lekarska – najlepsze rozwiązanie dla lekarzy, pacjentów oraz placówek medycznych

Oczywiście zastosowanie dokumentacji elektronicznej poprawi nie tylko jakość pracy lekarzy odpowiedzialnych za wizyty domowe, ale całego obiektu medycznego. Wszystkie działania elektronicznej dokumentacji medycznej są w pełni zautomatyzowane, więc można na bieżąco ją uzupełniać oraz aktualizować. Taka dokumentacja nie generuje też dodatkowych papierów, a jej przechowywanie wymaga miejsca jedynie na dysku. To sprawia, że również personel medyczny obsługujący archiwum może skupić się na szybszej i skuteczniejszej obsłudze pacjentów.

Dokumentacja ułatwia również zarządzanie placówką. Oprogramowanie zostało przygotowane z zachowaniem wszystkich przepisów bezpieczeństwa. Spełnia nie tylko wymogi Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, ale też automatycznie usuwa dokumenty po odpowiednim czasie. Dzięki dokumentacji nie trzeba martwić się o żadne kwestie związane z porządkowaniem i aktualizowaniem archiwum.

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej w polityce prywatności