tel. kom. +48 504 095 987 Dołącz do nas na: E-mail: mmedica@georg.com.pl Pomoc zdalna:

Blog

Najnowsze wiadomości i Centrum Wiedzy

Elektroniczna dokumentacja medyczna 2019 – obowiązek placówek na kontrakcie NFZ

26.02.2020

XXI wiek to przede wszystkim postępująca komputeryzacja i informatyzacja. Praktycznie każdy z nas ma stały dostęp do Internetu, a większość rzeczy można obecnie załatwić za pośrednictwem komputera, a nawet smartfona. Nic zatem dziwnego, że służba zdrowia również przygotowuje się do modernizacji.

Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa zdrowia placówki medyczne na kontrakcie z NFZ obowiązkowo powinny były wprowadzić elektroniczną dokumentację medyczną do końca grudnia 2019 roku. Ostateczne zakończenie prowadzenia dokumentacji papierowej powinno nastąpić do 30 czerwca 2020 roku.

Jak wygląda to w praktyce oraz, jak placówki medyczne mogą zadbać o to, żeby prowadzenie i zarządzanie dokumentacją medyczną było jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze nie tylko dla pracowników medycznych, lecz również pacjentów?

Elektroniczna dokumentacja medyczna obowiązkowa do końca 2019 roku

Oczywiście proces informatyzacji placówek medycznych nie jest czymś, co można przeprowadzić w ciągu kilku dni. Ministerstwo doskonale o tym wie, dlatego obecnie wymagane jest tworzenie wersji elektronicznych tylko kilku dokumentów. Są to między innymi:

  • karta informacyjna leczenia szpitalnego,
  • karta odmowy przyjęcia do szpitala,
  • informacja pisemna wydawana przez lekarza prowadzącego do lekarza specjalisty.

Elektroniczna dokumentacja medyczna — oprogramowanie

Jak widać, wszystkie te dokumenty zawierają ważne dane, które są niezbędne do sprawnego działania placówki medycznej. Aby ułatwić zarządzanie nimi, a przy okazji odpowiednio je zabezpieczyć i przechowywać, niezbędne jest więc niezawodne oprogramowanie stworzone z myślą o przychodniach i szpitalach. Programem, który umożliwia nie tylko przechowywanie, ale także zarządzanie dokumentacją medyczną, a przy tym w znacznym stopniu automatyzuje pracę przychodni, jest eArchiwum, będące częścią oprogramowania mMedica.

Earchiwum to szczególne oprogramowanie, które powstało z myślą o wygodzie zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Dzięki eArchiwum elektroniczna dokumentacja medyczna może być przechowywana w sposób spełniający wszystkie wymagania RODO, a przy okazji na bieżąco uzupełniania. Dużą wygodą jest także to, że zarówno lekarz, jak i pozostały personel medyczny, a także pacjent może mieć dostęp do wszystkich niezbędnych dokumentów. Ponadto, eArchiwum doskonale współpracuje z pozostałymi częściami oprogramowania mMedica.

Dla jakich placówek elektroniczna dokumentacja medyczna będzie obowiązkowa?

Elektroniczną dokumentację medyczną będą musiały wprowadzić wszystkie placówki ochrony zdrowia, które mają umowę z NFZ. Oznacza to, że ten przepis dotyczy zarówno dużych szpitali i przychodni, jak i mniejszych gabinetów lekarskich. Na szczęście dzięki odpowiednio dobranemu oprogramowaniu proces informatyzacji powinien przebiec szybko i sprawnie, a personel z pewnością doceni wygodę, jaką gwarantuje elektroniczna dokumentacja medyczna.

Elektroniczna dokumentacja medyczna – ułatwienie dla pacjentów

Pisząc o udogodnieniach związanych z implementacją elektronicznej dokumentacji medycznej, nie możemy zapominać również o tym, jak skorzystają na tym pacjenci. Przede wszystkim, dzięki informatyzacji zmniejszą się kolejki w przychodni. Personel medyczny będzie miał znacznie ułatwiony dostęp do wszystkich niezbędnych dokumentów, potrzebnych do rejestracji. Oznacza to, że osoby pracujące w rejestracji nie będą musiały na przykład szukać teczek w archiwach.

Co więcej, dokumentacja medyczna elektroniczna znacznie przyspieszy wizyty u lekarza. Przy kilku, kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu pacjentach dziennie zapanowanie nad papierowymi dokumentami wymaga niewiarygodnej podzielności uwagi i doskonałej organizacji. Możliwość szybkiego wyszukania karty pacjenta na urządzeniu mobilnym znacznie odciąży lekarzy, a także sprawi, że efektywniej wykorzystają czas spędzany z pacjentem w gabinecie.

Na koniec – dostęp do dokumentów. Według przepisów pacjent ma prawo wglądu do swojej dokumentacji medycznej. Dzięki systemowi elektronicznemu będzie mógł to zrobić w każdym momencie, bez kłopotliwych wycieczek do przychodni i czekania w kolejce.

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej w polityce prywatności